24 Şubat 2015 Salı

İşitme kayıplı kişiyi deli eden ilk on patavatsızlık


Güzel yurdumda engelli kişilere karşı nasıl davranması gerektiğini bilmeyen, iyi niyetli pek çok kişi var. Engelliler evde oturdukları, normal hayata karışamadıkları için, normal insanlar engelli gördüklerinde uzaylı görmüş gibi oluyorlar. Neyi nasıl yapıp, ne söyleyeceklerini bilemiyorlar. Bir sakarlık, bir patavatsızlık sorma gitsin...

Bu tip davranışlar arasında başıma gelmiş top patavatsızlıkları yazmak istedim bugün:
1.    “İşine geldiğinde duyuyorsun ama!” diyen şahıslar Evet benim kulaklarım seçiçi duyucu. Aslında duymamayı ben seçiyorum, maksat sizlere zorluk çıkarmak.

2.    Sinirle söylenen “Öff kaç defa daha tekrar edeceğim, biraz önce dedim ya!” cümlesi   1 numaralı yorumum burada da geçerlidir.

3.    “BEEENİİ DUYUUYOR MUUUSUUUN?” Evet, öyle çığlık çığlığa bağırmadan, sadece daha yavaş konuşursan da seni duyabilirim. Çözüm sesini yükseltmekte değil, kelimeleri daha anlaşılır söylemekte...

4.    “Ah yazık bu da böyle duymuyor işte” Teyzem bu dediğinizi duydum. Şimdi ne yapacağız?

5.    “İşte bunun da morali bozuk olduğunda hiç duymuyor” Heey ben de buradayım ve senin dediğini duydum şimdi. “Bu” kim? Neden bana bu diyorsun? Yanındayken başka insanlara ben yanında değilmişim gibi neden konuşuyorsun? Evet moralimi düzelt de insan gibi anlaşalım o zaman ciğerim...

6.    “İşitme cihazının pili mi bitiyor?” Kısaca sen de artık hiiç duymuyorsun anlamına gelir...Yok canım işitme cihazımın değil benim pilim bitiyor, bi zahmet tekrar ediversen dediğini...

7.    Ortamda işitme kaybı olan başka bir kişi daha varken “Bak bunun da kulağı duymuyor.”  demek...Eee napcaz şimdi iki kulağı duymayan kişi kardeş kardeş oynayalım mı?

8.    “Kulağın mı duymuyor? Ayy pek de gençmişsin...” Güzel teyzem ben böyle halimden memnunum işte, neden bana acıyorsun? Hem Allah beterinden korusun yahu!Ölmedik ya!

9.    Bir sözü duyamadığınızda ortamdaki diğer iki kişinin göz göze gelmesi. Belli ki daha önce bahsi geçmiş, bilmemkim duymuyor diye. Şimdi de birbirlerine “Bak ben sana demiştim” edasıyla bakıyorlar. Kardeşim kulağımız duymuyor ama gözümüz görüyor, aklımız yerinde değil mi?

10. “Aaa kulağın mı çınlıyor? Biri seni anıyordur canım hah hah ha ha” Ah cicim çok komiksin de, esprini ben beğenmedim. Kulağında 24 saat cır cır böcekleri ötünce insana pek komik gelmiyor bu dediğin.

Senin de başına geldi mi? Hadi sen de yorum yaz, sen de deşarj ol. Bana iyi geldi walla yazmak,sana da tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder