20 Şubat 2015 Cuma

Yeni başlayanlar için "işitme cihazı" ve bazı ipuçları

İşitme cihazı kullanma fikrine alışmam biraz zaman almıştı. İlerleyen kaybım artık iş yerinde sorun olmaya başlayınca o zamanki müdürümün yüreklendirmesiyle, tek kulağıma kanal içi ilk işitme cihazımı taktım.

İlk günlerde biraz zorlandım. Her şeyin sesi metalik ve yüksek geliyordu. İşitme cihazını aldığım kişi günde bir saatten başlayarak takmam gerektiğini bana söylememişti. Her gün önceki güne göre saatleri artırarak alışma sağlanmalıydı. Ben bunu bilmiyordum tabi ki. 2007 yılında fahiş bir ücret ödeyerek ilk cihazımı aldım. İşitme cihazını aldığım yerin ne kadar pahalı ve insanı suistimal eden bir yer olduğunu çok sonradan öğrendim. Cihazı kullanmayla ilgili ne bir bilgi ne de bir broşür verdiler. Şimdi olsa söke söke alırdım.O zamanlar bununla ilgilenebilecek gibi değildim. “İşitme cihazı takan” kişi olmaya, kayıplı kişiden engelli bireye uzanan yola anca alışmaya çalışıyordum.

Sağlık sektöründe, hizmet almak zorunda olanları kandırmak gibi etik olmayan bir çalışma biçimi var çoğu yerde. “Hasta” olarak adlandırılan kişilerin aslında “müşteri” olduğu gerçeğini gören ve gerçekten etik çalışan iş yeri sayısı çok az. Ne yazık ki ilk işitme cihazımı bu şekilde kandırılarak aldım.
Eğer tecrübe yediğimiz kazıkların bir bileşkesi ise, bu tecrübemden herkes yararlansın isterim :)  Bunun için de yeni başlayanların işine yarayacak ipuçlarını sıraladım:
 • İlk adım bir Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmektir. O sizden işitme testi isteyecektir.
 • İşitme testini odyolog ya da odyometristler yapar.
 • İşitme testi sonucunuza göre doktorunuz işitme cihazı tavsiye edebilir.
 • Eğer işitme cihazı kullanmanız önerildiyse hiç zaman kaybetmeyin.
 • Kaybettiğiniz zaman, kaybedeceğiniz kelimeler demektir. Beyninize ses uyaranları gitmezse sinirler çalışmaz, kelimeleri anlayamazsınız, onları kaybedersiniz.
 • İşitme cihazlarını çeşitli kaynaklardan araştırın ama işitme cihazının kişiye özel olduğunu unutmayın.
 • Bir başkasının yorumuna göre asla karar vermeyin.
 • Mutlaka ve mutlaka işitme cihazınızı bir süreliğine (en az bir hafta) deneyin. Sadece siz size uygun cihazı bilebilirsiniz.
 • Cihaz seçimi kadar, ayar da önemlidir. Mutlaka sizi gerçekten dinleyen, ihtiyaçlarınızı anlayan bir odyoloğa ya da odyometriste ayar yaptırın.
 • Eğer yapılan ayardan memnun kalmazsanız, memnun olana kadar ayar değişikliği yaptırın. Utanıp sıkılmayın. Oturduğunuz yerden ayara alışmak diye birşey olmaz.
 • Kullanmaya başladıkça, kendinizi zorlayarak değişik ortamlarda cihazınızın performansına bakın. Örneğin restoran ya da cafe gürültüsünde anlamanız nasıl, ya da akustiği olan bir ortamda nasıl duyuyorsunuz... bunları not alın. Ayarlarınızı yaptırırken mutlaka odyoloğunuz ile paylaşın.
 • Alıştıktan sonra uyanık olduğunuz her zaman mutlaka işitme cihazınızı takın.
 • İşitme cihazı kullanmak, kelimeleri ayırt etmenizi sağlar. Uzun yıllardır işitme kaybım olduğu ve ilerlediği halde “kelime ayırt etme” skorumun testlerde yüksek çıkmasını, işitme cihazı kullanmama borçluyum. İşleyen demir ışıldar, duyma sinirlerinizi işitme cihazı ile canlı tutun, onları çalıştırın.

Bu kadar yazacak şeyin olduğunun farkında bile değildim... Klavyeye basan parmaklarım yorulsa da anlatacak o kadar çok şey var ki...Yeter ki okuyan gözler yorulmasın :)
Mutlu hafta sonları!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder