10 Mart 2015 Salı

Berkin'in B si

berkin (4)

Bugün 11 Mart 2015. Berkin Elvan’ın ölümünün birinci yıldönümü. Bugünü O’na bir şeyler yazmadan geçiremezdim.

Canım kardeşim, seninle tanışabilme fırsatım olmadı. Keşke tanıma fırsatım da olmasaydı. O gün ekmeğini alıp bakkaldan ucunu ısırıp yiyerek evine ulaşsaydın. Hatta daha yumuşak olan yan tarafını da yediğin için anneciğin sana kızsaydı evine gittiğinde. Keşke anne babanın seninle ilgili en büyük derdi ödevlerini yapmayışın olsaydı. Keşke ödevlerini yapmayıp okulu kırsaydın. Diğer sınıftaki kıza aşık olsaydın. Ona şiirler yazıp teneffüste gizli gizli onu seyretseydin.

Sivilcelerin için doktora gitseydin mesela. Doktor da sana “Oğlum bunlarla oynama, bak yayılıyor” deseydi. Doktordan gelirken bir selfie çekip koysaydın instagrama “Doktor çıkışı” diye etiketleyerek.

Evine giderken otobüste uyuyakalsaydın; sonra bir baksaydın ki yanına diğer sınıftaki kız oturmuş. Konuşmak isteseydin ama cesaret edemeseydin. Kızın okuduğu kitaba yanından bakıp neyle ilgili olduğunu öğrenmeye çalışsaydın. Küfretseydin bozuk gözlerine, martı kaşlarını kapatacak çerçeve bulamayışına. “Bir gözlüğüm olsaydı” deseydin, “okuyabilirdim buradan o yazıları”. Sonra aklına ona yazdığın şiir gelseydi. Cebinde arasaydın şiirini yazdığın kağıdı, şansına bulsaydın. Gizliden kızın çantasına atmaya çalışırken yakalansaydın. “Kız kızgın olunca da çok güzelmiş be” deseydin. Kız senin yüzüne en kötü bakışını atıp kalksaydı hemen yanından. Ama sen yine de mutlu olsaydın çünkü şiirini atmıştın çantasına...

Duraktan eve doğru kafanda binbir hayalle gitseydin, ayakların yerden kesilmişçesine mutlu. Sana kızgınlıkla baktığı o anı tekrar tekrar yaşasaydın. Ela gözlerinin  içindeki her bir hareyi hatırlasaydın. Gözün kapalı çizseydin onun gözlerinin resmini.

Eve gidince annen sana “Oğlum ekmek nerede?" deseydi, "Oğlum nedir bu halin aşık mısın?” Utansaydın biraz, yüzün elinde olmadan kızarsaydı. “Tamam anne yaa gittim şimdi bakkala, bozuk para versene...” diyerek çıksaydın evden dışarı.

Dışarıda olmuş olanlar olmasaydı.

Sen yaşasaydın, ben seni tanımasaydım, ben bu yazıyı yazmasaydım.
Keşke...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder