3 Mart 2015 Salı

Rüya

Efendim bu gün 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Sağlığı günüymüş. Bu gün yurt sathında şenliklerle kutlanırmış. Devlet büyüklerimizden, en küçüğümüze herkes işitme konusunu önemsermiş.Tüm ebeveynler işitme testinin önemini bilirmiş. Çocuklarının işitmesini hep kontrol ettirirlermiş.Tüm işitme kaybı olanlar hemen cihaz takarmış. Devletimiz işitme cihazlarının ve çift koklear implant ameliyatının tüm bedelini ödermiş. Aileler işitme kayıplı çocuklarını iyi eğitirler, hayata güzelce hazırlarlarmış. Tüm öğretmenler çok idealistmiş, eğitim sistemimiz çok başarılıymış. Normal çocuklar engelli çocuklarla aynı sınıfta çok iyi anlaşırlarmış.

Engellilik hayatı yaşamaya engel değilmiş. Engelli kişiler devlet zoruyla değil çok verimli çalıştıkları için işe alınırlarmış. Hayatın her alanında engelli kişiler kendilerini özgürce ifade ederlermiş.

Herkes çok ama çok bilinçliymiş. İşitme kaybı nedir, nasıl anlaşılır ne yapılması gerekir bilirmiş. İşitmeyi koruma yöntemleri ve iş güvenliği uygulamaları dünyanın en üst seviyesindeymiş. İşitme kaybı olmayanlar, işitme kayıplı kişiye nasıl yaklaşacaklarını bilirlermiş. Sadece işitme kayıplılar için değil, tüm engelliler için yaşaması harika bir yurdumuz varmış. Her yer ulaşılabilir, herkes çok anlayışlıymış, hepimiz ama hepimiz çok çok mutluymuşuz.


Tüm yukarıda yazdıklarım da benim rüyammış. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder