4 Mart 2015 Çarşamba

Sonsuza devreden kitaplar

Kitaplarla aramda hep gelgitli bir ilişki oldu. Bazen onlarsız yapamadım, bazen de 3-4 ay boyunca bir tane bile kitabın kapağıni açamadım. Şu sıralarda suların yükseldiği dönemdeyim. Aynı anda 5 kitabı birden okuduğumu fark ediyorum şimdi.

Kendimi bulma yoluna girdiğimden beri  hep doğru zamanda doğru kitaplar buldu beni. Üniversiteden yeni mezun ve iş bulamazken Krishnamurti’nin “Bunları Düşün”ü, işitme kaybımın ilk başladığı zamanlarda Louise Hay’in “Düşünce Gücüyle Tedavi” serisi geldi. Çocuğum olduğunda, değişime ayak uydurmaya çalışırken eften püften konularıyla Sophie Kinsella’nın “Alışverişkolik ve Bebeği” kafamı dağıttı. Kişisel gelişim yoluna ilk attığım adımda Robin Sharma’nın “Ferrarisini Satan Bilge”si, aklım bir karış havadayken Helen Fielding’in “Bridget Jones”ları, yalnız yaşamaya başladığımda Zadie Smith’in “İnci Gibi Dişler”i çıktı karşıma. İkinci büyük işsizliğimde sağ olsun Burak Özdemir vesile oldu, “Tanrı’nın Doğum Günü”nün açtığı kapıda buldum “Kur’an”ı. Çocukluktan genç kızlığa geçerken Buket Uzuner’in tüm kitaplarını okudum, üniversitedeyken Elif Şafak’ın. Buket Uzuner gibi gezgin oldum, Elif Şafak gibi hep başladığım yerde bitirdim hikayelerimi.

Şimdi Nasuh Mahruki “Kendi Everest’inize Tırmanın” diyor bana. Mahruki’nin çizdiği haritada yürürken Doğan Cüceloğlu nasıl yapacağım konusunda kılavuzluk ediyor. “Gerçek Özgürlük”ü bitiriyorum ve “Miş Gibi Yaşamlar”a geçiyorum. Sonrasında ise “Savaşçı” beni bekliyor. Bu sırada taa Amerika’dan Deepak Chopra sesimi duymuş, “Hayatınızı Kolaylaştırın” kitabını önüme çıkarıyor. Bütün bunlar olurken Ece Temelkuran araya girerek “Devir” diyor bana. Alıp bir solukta bitiriyorum. Düşündürüyor beni. Bilmediğim ve bize özellikle öğretilmemiş 80leri öğrenme isteği uyandırıyor. 80lerden Gezi’ye atlatıyor aslında arka planda. Okuduğumun ötesinde beynimi meşgul ediyor.

Benim dünyamda tüm bunlar olurken, Yaşar Kemal göçüp gidiyor hepimizin dünyasından. Her nefs bir gün ölümü tadarken, ölümsüz kitapları yaşatıyor yazarlarını.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder