13 Mart 2015 Cuma

Tek Kulaklı Boz Tavşan


Geçen günlerde bir pet shopta (düşündüm de Türkçe ismi yok, evcil hayvan dükkanı mı deseydim, yok ama o da çok uzun olurdu, sanki şimdi çok kısa yazdım – neyse.) tek kulağı olan boz bir tavşan gördük.

Dükkanın sahibine sorduğumuzda, doğuştan öyle olduğunu öğrendik. Olmayan kulağının yerinde herhangi bir açıklık yoktu. O zaman yarı sağır bir tavşan bu dedim.

Acaba tek kulağıyla nasıl duyuyordu? Seslerin hangi yönden geldiğini anlıyor muydu? Farklı olduğunu biliyor muydu? Diğer tavşanlar gibi iki kulaklı olmayı istiyor muydu? Başka tavşanların yanında utanıp sıkılıyor muydu? Arkadaşlarını anlamayınca dalga geçiliyor muydu? Sudaki yansımasını gördüğünde kendini eksik hissediyor muydu? İşte tüm bu sorularımı sordum kendisine. Fitifitifiti diye sürekli oynayan ağzından laf almaya çalıştım ama bana bir şey söylemedi. Sadece şöyle başını kaldırıp bir baktı, sonra da yediği marula geri döndü.

Sorularım yanıtsız kalmıştı. O zaman ben de gözlemlerim seni çözmek için dedim.

 O kadar güzeldi ki. Çok farklıydı. Daha önce gördüğüm hiç bir tavşana benzemiyordu. Birbirinin aynı olan kırmızı gözlü beyaz tavşanlar diyarının boz renkli marjinaliydi. Evet tek kulağı vardı, zaten O’nun iki kulağa ihtiyacı yoktu ki. O çift kulaklı tavşanlar kadar iyi duymasa da, daha duyarlıydı. Daha iyi işitmese de çok daha iyi dinlerdi. Aklıyla yüreğini birleştirmiş ender tavşanlardan biriydi. Tavşanistan’ın bilgesiydi. Herkes O’na akıl danışırdı, çünkü O’nda tüm tavşanlara yetecek nasihat ve hikaye vardı. O’nun görünmeyen tek kulağı aslında kendi içindeydi. Yüreğinin sesini hemen duysun diye zihni.

Ben anlamıştım O’nunla göz göze geldiğimizde ne kadar olgun olduğunu. Çözmüştüm sonunda ben bunları düşünüp de bulayım diye sorularımı yanıtsız bıraktığını.


“Hoşçakal” dedim tek kulaklı boz tavşana. İyi ki seninle karşılaşmışım. İyi ki bana hemen cevap vermemişsin. Sen olduğun gibi çok özelsin, sakın değişme oldu mu? Hep benim biricik tek kulaklı boz tavşanım olarak kal.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder