8 Nisan 2015 Çarşamba

Deneyimli bir “hasta”dan işitme uzmanı olmak isteyenlere tavsiyeler

Pek sevgili kardeşim, üniversite sınavına girip Odyoloji’yi yazacaksan, yüksek okul okuyup odyometrist olacaksan ya da master yapıp klinik odyolog olacaksan şu dediklerime bir kulak ver. Bil ki konuşan kişi deneyimli bir “hasta”.

Şimdi aslında gerçekten işitme kaybından şüphelenen hiç kimse isteyerek bir KBB hekimine ve sonrasında odyoloji bölümüne gitmez. Bu bir. İnsanlar sizlerin ileride çalışacağınız yere zorla gider. Ayakları ileri değil geri geri gider, çünkü kimse işitme kaybı olsun istemez, olsa da bunu bilmek istemez. Yani çalıştığın yere insanlar mutlu mesut gelmeyecekler. Biraz da gergin olacaklar. Öncelikle buna hazır olmalısın.

İkincisi sana her türlü eğitim düzeyinden, her türlü gelir grubundan, ülkenin batısından doğusundan kuzeyinden ve güneyinden hasta gelecek. Yok ben herkesle muhatap olamam, benim çevrem dışındakileri insan yerine koymam diyorsan baştan hiç bu işe bulaşma. Kimse kimseyi küçümseyemez, öyle bir tavrın varsa kendi çevrenden hiç çıkma. İnsanların sinirini bozma.

Üçüncüsü sabırlı olmalısın. Hastaların adı üzerinde işitme sorunları var. Normal konuşman ile bir seferde seni anlamayacaklardır. Dediklerini anlaşılır bir şekilde söyleyecek ya da bol bol tekrar etmek durumunda kalacaksın. Aynı şeyi günde 10’dan fazla defa anlatma durumun olabilir. Bu durum seni sinirlendirip geriyorsa hiç bu işe girme. Karşındaki insanları da üzme.

Ticari zekam çok kuvvetlidir, ben çok iyi satış yaparım diyorsan, bu işe hiç girme. İşitme merkezlerinde çalışacaksan bile işin satış değil, insanların daha iyi duymalarına yardımcı olmaktır. Çok iyi satışçıysan git pazarda iç çamaşırı sat. İşitme cihazı satma. Çünkü cihazı satmak hiç bir şey değildir; kişiye uygun ayar yapmadıktan, onun maddi durumuna ve ihtiyaçlarına göre cihaz önermedikten sonra.

Beş numaraya gelince ki bence bu en en önemlisi: Sevmiyorsan bu işi yapma güzel kardeşim. İçinde insanlara yardımcı olma hissiyatı yoksa bu işe girme. Karşındakini dinlemek, anlamak istemiyorsan bu iş sana uygun değil. Sürekli kendini geliştirmek, teknolojiyi takip etmek ile uğraşamam diyorsan da sana başka meslek seç derim. Sabırsız ve sevgisizsen bi zahmet uzak dur bu meslekten!


Dost acı söyler derler, bugün pek acı söyledim. Ama dosdoğru söyledim. İyisi mi herkes sevdiği işi layığıyla yapsın. Kimsecikler sevmediği işte çalışmak zorunda kalmasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder