6 Nisan 2015 Pazartesi

Gönüllüler

Biraz önce dizime öyle kuvvetli vurdum ki hem elim hem de dizim çok acıdı. Gerçek anlamıyla dizimi dövmüşüm. Öyle çok önemli bir sebepten değil, hatta inanılmaz önemsiz bir sebepten.

Yurdumuzun ciddi ve önemli gündemini bir an olsun unutmak, sanki her şey güllük gülistanlıkmış gibi hissedebilmek için Survivor seyrediyorum. Savcımızın rehin olduğu odaya bomba atıldığı anlarda ödülü kazanamadığı için ağlayan kızların olduğu programı. Benim gibilerin o anda sansür yüzünden TVlerde konuyla ilgili yayın olmadığı için seyrettiğimiz şovdur aynı zamanda.O adada tek dert dedikodu ve yemektir. Ağaçları yeşil, denizi hiç görmediğimiz ama hayalini kurduğumuz turkuaz rengindedir.

Survivor'da hep Gönüllüler'i tutuyorum. Bu gece yine yenildiler. Ben de oyunun heyecanına kaptırıp dizimi dövdüm. Sonra kıvırcık boncuk bana dedi ki "Neden bu kadar içselleştiriyorsun ki? Alt tarafı bir TV gösterisi" O anda ben kendime geldim. Dizimi dövecek kadar kendimi kaptırmamın sebebi neydi?

Ekiplerin adı üzerinde: Gönüllüler ve Ünlüler. Ünlüler hayatlarında Survivor öncesinde de ilgi görmüşler. Gönüllüler'e göre daha şanslılar bu konuda. Ben neden Gönüllüler'i tutuyorum? Kafamda Ünlüler= Güçlüler, Gönüllüler= Mağdurlar eşitlikleri olduğu için. En azından televizyonda mağdurların kazandığını görmek için Gönüllüler'i tutuyorum. Normal hayatta daha az şansa sahip olanların, hakkı yenmişlerin, kaybedenlerin takımını tutuyorum. Onlar kazandıkça içimdeki terazi doğru ölçüyor. Sanki eşitleniyor güçler. 

Gönüllüler kazandığında herkes emeğinin karşılığını alıyor. Gönüllüler kazandığında ülkemde işçi ölümleri olmuyor. Gönüllüler kazandığında herkes eşit imkanlara sahip oluyor. Gönüllüler kazandığında tüm çocuklar aynı şartlarda eğitim alıyor, tüm çocukların karnı doyuyor. Gönüllüler kazandığında engelliler herkesle eşit fırsatlara sahip oluyor. Gönüllüler kazandığında içimde bir umut doğuyor.

Umut fakirin ekmeği ise, Survivor da ekmeğin katığı oluyor. TV başında heba olan saatlerdeki yapay zaferler, içinde bulunduğumuz hayata dayanmayı sağlıyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme