10 Nisan 2015 Cuma

Not defteri

Eşim blogumu okumuyor. 
Bu durum beni çok üzüyordu. Bir gün kendisine sordum nedenini. “İş maillerime bile bakamıyorum, zamanım olmuyor” dedi. Gerçekten darıldım. Yani sesimi çıkarıp tartışamadım bile. İçimden çok gücendim, sessizce incindim.

Üzerinden bir hafta geçti. Ona bu konuya üzüldüğümü söyledim. Söylemesem konuyu büyüteceğimi, olduğundan farklı yerlere taşıyacağımı sezdim. O da dedi ki: “O sözüm tabi ki bahaneydi. Hiç bir şey senden ve oğlumuzdan daha önemli değil. Ben kendimi biliyorum. Şimdi okusam sana karışacağım. Neden öyle yazdın ya da şöyle yazsaydın diye söyleneceğim. O yüzden çok istediğim halde okumuyorum.”

“Hımm” dedim kendi kendime. Makul ve mantıklı bir açıklama. Hatta çok hoş bir açıklama. Bir anlamda beni özgür bırakması güzel. Kendisinin ne yapıp ne yapmayacağını bilmesi de iyi bir şey. Sonuç: Açıklama kabul edilmiştir!

Yine de soru kurtçukları beynimi kemiriyordu. Üşendiğinden okumamak için böyle bir bahane mi uydurmuştu acep? Uydurabilir, çünkü çok zeki ve insanları ikna etmesini bilen bir kişidir kendisi. Öyle midir böyle midir yemeye başladım kendimi.

Açıklamasından sonraki gün benim dışarıdan bir şey almam lazım dedi. Evden çıktı, ben de iyi bari, oğlanın ödevi var, evde kalıp ona bakarız dedim. Nereye gidiyorsun, ne yapacaksın gibi soruları zaten sormam. Fıtratımda yok. Ben başka şeyleri merak ederim. Görüneni değil, görünmeyeni bulmaya çalışırım.

Eve 2 saat sonra geldi, sana bir şey aldım dedi. Bir baktım, küçük şirin bir not defteri.


Benim blogumdaki başlıkları el yazımla yazdığım defterime benzeyen bir not defteri.


Eşim blogumu okumuyor. Okumuyor ama beni ve blogu gözlemliyormuş. El yazımı yazdığım defterimin temiz sayfalarının azaldığını fark ediyormuş. Ağzından çıkmayan “Sen yazmaya devam et, ben arkandayım” cümlesi yerine gidip defter alıp geliyormuş.


Bazen aslında işitmenin o kadar da önemli olmadığını düşünüyorum. Söylenen sözler neyi ne kadar ifade edebiliyor o belli değil. Ama bazı davranışlar ve hareketler var ki bin cümleyi duymaya bedel. Eşimin davranışının ardındaki minik güzel hisleri bilmek için bakmam gerekiyor sadece, duymam değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder