11 Ağustos 2015 Salı

Fil kulağı

Bizim sülalenin saçları çok erken ağarır. Benim de saçlarım 18 yaşında beyazlamaya başladı. Hal böyle iken, can sıkıntısından ya da değişiklik ihtiyacından değil, zorunluluktan saç boyar oldumBazen kendim boyadım, ama gördüm ki sadece saçımı değil evin bilimum köşesini de boyuyorum, en iyisi kuaförde boyatmak dedim. Kuaföre gitmek kimi kadın için bir zevk ve ihtiyaçtır. Ne yazık ki ben o kadınlardan değilim. Kuaförde geçirdiğim zamanlarda hep çok sıkılırım.  Yanımda kitap ya da lap top olmadan pek dayanamam oralara.

Saç boyatmaya çoğunlukla yalnız gittiğim için işitme cihazımı çıkarıp dünyayla ilişiğimi keserek kitabıma ya da işime dalardım. Geçenlerde G. ve M. ile gittik kuaföre. Orada da alışkanlığımdan cihazımı çıkardım, yanımda getirdiğim dergime gömülecektim ki... Birlikte geldiğim arkadaşlarım ile konuşma ihtiyacım olduğunu fark ettim. Boyanın da saçımda bir iki saat kalması lazımdı. 

Araya bir açıklama paragrafı ekleyeyim: İşitme cihazının herhangi bir sebeple bozulması, işitme kaybı olan kişinin kabuslarının önemli konularından biridir. Benim kabuslarımda işitme cihazımı kulağımda unutup suya atlarım, sonra da cihazın bozulmuş olduğunu görürüm. Uyanınca bakarım ki cihazım kulağımda değil, sevinirim rüyamda suya cihazla girmediğim için :)

Arkadaşlarımla konuşmak istiyorum ama bunun için de onları duymam lazım. İşitme cihazımı da boyalı saçın altına takarak riske atamam. Hani belki bozulmayacak ama zorlamaya da gerek yok. Ne yapsam, nasıl yapsam da sohbete dahil olsam diye düşünürken aklıma dahiyane bir fikir geldi!
Kuaförden bir makas istedim. Üzerimdeki boyanın kıyafetime bulaşmasını engelleyen plastik önlüğün etek kısmından iki parça kestim. Bu parçayı saçımla kulağımın arasına duvar gibi yerleştirdim. Boya o plastiğin oraya yapışık gibi durmasını sağladı. Kulaklarımın açıkta kalan kısımlarını da pamukla boyadan iyice temizledikten sonra cihazımı normaldeki gibi taktım. Süper oldu, çok güzel oldu; güzelce duymaya başladım... da... aynaya bakınca o plastik ayracın (bu ismi de şimdi verdim yaptığım şeye) uçlarının kulağımın üst tarafından geniş bir şekilde aşağıya sarktığını gördüm. İlk defa böyle bir şey yaptığımdan plastik parçaları biraz büyük kesmişim. Kulaklarımın üstünde genişçe duran plastik parçalar ile kulaklarım aynen fil kulağı olmuştu. Aynada bana bakan yüz saçında boya olan bir fildi.

“Fil kulağı” olayına biraz güldükten sonra kaldığımız yerden sohbete devam ettik. Dünya için küçük benim için büyük icadımla işitme kayıplı kadınların kuaförde cihaz çıkarma sorununa çözüm bulmuştum. Beyaz saçlarımdan kurtulmakla kalmamış, boya önlüğüm ve fil kulaklarımla yeni bir süper kahraman olmuştum!




Hiç yorum yok:

Yorum Gönder