16 Eylül 2015 Çarşamba

O zaman dans!

Müzik dinlemeyi çok sevdiğimden bahsetmiştim. Gezmek ve müzik dinlemek kadar çok sevdiğim diğer şey ise dans etmektir. Uzun saçlı dişlek küçük bir kızken tam anlamıyla kapı gıcırtısında oynardım. Ritm duyduğum anda başladım göbek atmaya. Rahmetli eniştem Arap kökenliydi, o Mısır’dan gelmiş plakları çalardı, ben de oynardım. Değişik bir şekilde ıslık çalardı; ben yine oynardım. Yılbaşında TRT’de dansöz çıkardı, ben onunla yarışıp yine oynardım. Hatta annem ve ablalarım derler ki bebekken “Nay nini naynay ninay da nay” dediklerinde ben ileri geri, sağa sola dönüp popomu sallarmışım. 
16.9.2015 El yazısıyla O zaman dans yazılı 
defter sayfası

Biraz büyüyünce gittiğim doğum günü partilerinde dans ettim. Daha da büyüyünce gece dışarı çıkıp dans ettim. Üniversitede dans tiyatrosu topluluğuna girdim, ama içimden geldiği gibi dans edemedim. Koreografi denen bir şey vardı ve ben onu hiç sevmiyordum. Neden uyacaktım ki sıralı hareketlere? Sanırım diğer dansçılarla koordineli hareket etmek içindi. :) Neyse işte sevmedim kendisini, araya başka şeyler de girdi, devam etmedim.

İşitme kaybım başlayınca müziğe biraz uzak kaldım. Tabi ki ritme de...ve dansa da. Sonra etmeye etmeye uzaklaştım danstan. Onu sevdiğimi ve dans ettiğim günleri hatırladım da bir türlü tekrar yapamadım.

Üç yıl önce işitme cihazımı değiştirdim. İki kulağımda da kayıp olduğu için çift cihaz kullanmaya başladım. Cihazın bluetooth özelliği ve bir aksesuarı sayesinde cep telefonumdan müzik dinleyebileceğimi öğrendim. Cihazın bu özelliğine çok da güvenmeden bir deneyeyim dedim. Cihaz aradaki mikrofona benzeyen aksesuarına bağlandı. Aksesuar da cep telefonuma.

Bu şekilde ilk olarak Ravel’in Bolero’sunu dinledim. Gözlerimi kapadım, eskiden duyduğum ve bildiğim tüm notaları hissetmeye çalıştım. Tüm dikkatimi müziğe verdim. Tüm beynimle dinledim. Evet, tekrar müzik ile tanıştım. İlk dinlemede o kadar duygulandım ki gözlerim doldu. Tam olarak eskisi gibi değildi, çünkü işitme algım eskisi gibi değildi. Yine de tam olarak beynimde ve yüreğimde hissettim müziği. Yıllar sonra tekrar.

Israrla dinlemeye devam ettim. Beynimi tekrar eğitmek için. Kulak verdiğimde hangi şarkının çaldığını anında anlamak için. Güncel şarkıları takip etmeye çalıştım. Arada on yıla yakın bir zaman kaybetmiştim. Dağarcığıma yeni şarkıcılar ve yeni şarkılar kattım. Şarkı dinleye dinleye başka işler yapmaya başladım. Normalde sıkıcı olan işler müzikle daha keyifli hale geliyordu. Ayrıca yürürken tempolu şarkılar hızımı da artırıyordu.

Bir gün ütü yaparken cep telefonumdan müzik dinleyeyim dedim.  Bueno Vista Social Club’tan Chan Chan çalıyordu. Ütü yaparken hafiften sallanmaya başladım. Bir elimde ütü, diğer elim havada, bacaklar ileri geri gidiyor derken belim de olaya katıldı. Yıllardır hareketsiz kalan vücudum müzikle esnedi. Şarkılar şarkıları, ütülenen kıyafetler birbirini izledi. Beni dans ederken sadece ütü, ütü masası, gömlekler, tshirtler ve pantalonlar gördü. Sonunda neden bu kadar yoruldum diye düşündüğümde dans etmeye tekrar başladığımı fark ettim.


Şimdi kapı gıcırtısına olmasa da yalnızken duyduğum her müzikte dans ediyorum. Hopluyorum, zıplıyorum, sallanıyorum, kıvrılıyorum ve kendime dönüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder