4 Kasım 2015 Çarşamba

Günlük hayatta ayakta kalma ipuçları

Fotoğraf: 4.11.15 El yazısı ile günlük hayatta
ayakta kalma ipuçları yazılmış defter sayfası
Evde oturup kalmamamız, kendi işlerimizi halletmek ve sosyalleşebilmek için iletişim kurmak şart. E biraz ya da hiç duymazken bunu nasıl başaracağız? Kaybolan işitme duyumuz yerine diğer duyularımızı daha akıllıca kullanarak! Başıma gelen olaylarda gözlemlediğim ve işime yarayan bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum:
  • Öncelikle iletişim kurmaya niyet edin :)  Bunun anlamı şu aslında; iletişim kurmanın normal işiten kişilerin iletişim kurması kadar kolay olmayacağını baştan kabul edin. Mutlaka çaba harcamanız gerekecek. Bu yola baş koyun. Yorulsanız da günün sonunda arkadaşlarınızdan ve çevrenizden olumlu geri dönüşler alacaksınız...
  • Gözlerinizi dört açın, uyanık olun... Gözleriniz ile çevrenizi kontrol edin, dudak okuyun. Dudak okumaktan utananlar olabilir. Sürekli karşınızdakinin dudaklarına bakmak sizin için utandırıcı ise, numarasız gözlük kullanabilirsiniz. Gözlüğün ardından nereye baktığınız çok anlaşılmayacaktır. Eğer gözleriniz bozuksa mutlaka gözlüğünüzü takın. Algılamanıza çok faydası olacaktır.
  • Gürültülü ortamlarda gürültü kaynağından uzak durun... Mesela müzik yayını olan bir ortamda hoparlörden uzak durun. Özellikle müzik arka taraftan geliyorsa işitme cihazınız ne kadar son teknoloji ürünü olursa olsun müzik sesi konuşma algılamanızı zorlaştıracaktır. İyisi mi bir restaurantta masa seçerken çaktırmadan hoparlörden uzak masaları tercih edin.  Çok fazla insan gürültüsü olan ortamlarda da gözlerinizin daha iyi görmesi için aydınlık olan yerleri seçerek daha rahat iletişim kurabilirsiniz. Hem karanlık hem de gürültülü bir yerde iseniz hiç stres yapmayın, böyle ortamlarda normal kişiler bile duymakta güçlük çeker. Bu tip ortamlarda deneni tekrar ettirmekten çekinmeyin... ya da bu tip ortamlarda konuşmaya ne gerek var, sadece dans edin :)
  • Gözünüz yerde olsun! Zemini granit olan ortamlarda ortam gürültüsü, zemini halı kaplı yüzeylere göre daha fazladır. Evinizde misafirleri ağırlayacağınız odanızı halıyla kaplı olmasına dikkat edebilirsiniz. Gürültülü mekanlardaki tavan yüksekliği de önemlidir. Yüksek tavanlı fakat eko yapmayan mekanlarda daha iyi duyacağınızı siz de fark edeceksiniz.
  • Haberleri takip edin...Ne ilgisi var demeyin, yeni tanıştığınız kişilerle konuşurken konu elbet haberlere ve havaya gelecektir. Genel gündem hakkında fikriniz olursa, yakaladığınız bir iki anahtar kelimeyle bile sohbetin içeriğini anlayıp konuya dahil olursunuz.
  • Tedbirli olun...İşitme cihazınızın pilleri daima yanınızda olsun. Anlamanızın önemli olduğu ortamlarda pilinizin bitmesine gerek kalmadan yeni pil kullanın.
  • Dışarıya çıkın...Güzel havalarda dış mekanlarda sosyalleşin. Trafik ya da farklı bir gürültü olmayan dış mekanlarda en iyi şekilde duyacağınızı garanti ediyorum.
  • Olumlu düşünün...Moralim bozuk olduğunda ya da kafam bir şey takılmışken duymamda hissedilir bir azalma oluyor. Olduğunuz ana ve olduğunuz yere kafanızı vermeye, “şimdide kalmaya” dikkat edin.
  • Saklamayın, saklanmayın! Kendiniz olun, kendinizi ifade edin, asla işitememekten utanmayın. İşitme kaybınızı çevrenizdekiler ile paylaşın. Gerçekten size arkadaşlık edebilecek potansiyele sahip olanlar size anlayışlı yaklaşacaklardır.

Yukarıda sıraladıklarım umarım işinize yarar. Sonraki yazımda da devlet dairesi, hastane ya da banka gibi ortamlarda hayatta kalma sırlarımı paylaşacağım :)

Bu arada sizin bulduğunuz başka ipuçları varsa neden yazmıyorsunuz? Ben de sizin ipuçlarınız ile hayatımı kolaylaştırabilirim...
isitmekaybideyince@gmail.com ‘a yazabilir ya da buradan yorum yapabilirsiniz...

Şimdiden teşekkürler :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder