24 Aralık 2015 Perşembe

İşitme kaybının faydaları?

Fotoğraf: 24.12.2015 El yazısı ile işitme
 kaybının faydaları? yazılı defter sayfası 
“İnsanın bir duyusunun kaybının faydası mı olurmuş ayol “ demeyin. Bakış açısına göre neyin kayıp, neyin kazanç olduğu çok değişkendir. Benim kafamın da biraz değişik çalışmasından olacak, algım ile yorumum normal insanlardan oldukça farklıdır. Sonuçta, aşağıdaki noktaları göz önüne alınca kazanç mı kayıp mı kararını vermek size düşüyor:
  • İşitme kaybı, hiiiç dinlemek istemediğiniz ve aynı şeyleri tekrar tekrar anlatan kişilere karşı mükemmel bir kaçış yoludur. Karşınızda bırbırbır konuşan biri varsa, çaktırmadan kapatırsınız cihazı, dinlersiniz kafanızı...(Yine de arada onları dinliyormuş gibi başınızı sallamayı unutmayın ama)
  • Kendinize daha önce fark etmediğiniz yetenekler geliştirmek zorunda kalırsınız. Mesela dudak okumak gibi. Dudak okumayı söktüğünüzde gizli ajan bile olabilirsiniz! Sizden çok uzakta oturan kişilerin konuşmalarını deşifre ederek soğuk savaşı bile bitirebilirsiniz...Ya da... sadece başkaları hakkında bir şeyler öğrenebilirsiniz. Size söylemedikleri halde ;)
  • Geliştirmek durumunda kaldığınız diğer bir özellik de detaylara dikkat etmek olur. Gözler fıldır fıldır döner, burun her kokuyu alır, ten daha da duyarlı olur. İnanın bu şekilde samimiyetsiz insanları şıp diye anında tanırsınız. Dedikleri ile yaptıkları arasındaki farkı anlamanız uzun sürmez, çünkü ister istemez mükemmel bir gözlemci olmuşsunuzdur.
  • Tüm gücünüzü ve dikkatinizi duymaya verdiğiniz için gerçekten çok iyi bir dinleyici olursunuz. Birisi size bir şey anlatırken o anda, o yerde ve kesinlikle o kişiyle birliktesinizdir. Size bir şey anlatan kişiye konsantre olduğunuz için karşınızdakine kesinlikle daha iyi ve daha değerli hissettirirsiniz. Çünkü siz karşınızdakini dinlemezsiniz, onu hissedersiniz.
  • Yalnız kalmaktan keyif alırsınız. Sosyalleşirken harcadığınız enerjiyi yerine koyabileceğiniz, tamamen yalnız geçirdiğiniz anlar size çok iyi gelir.
  • Gördüklerinizi, duyduklarınızı ve hissettiklerinizi birleştirip yorum yapmak konusunda ustalaşırsınız. Bu size olayları daha geniş açıyla anlama fırsatı verir. Sadece duyduğunuza ya da sadece gördüğünüze güvenmezsiniz. Daha temkinli yaklaşan bir kişi haline gelirsiniz, çünkü anca duyduğunuzu destekleyecek kanıt bulduktan sonra doğruya karar verirsiniz.  Bu bakış açısı yaşadığınız tüm hayata sirayet eder, daha sağduyulu biri oluverirsiniz.
  • Kesinlikle daha çözüm odaklı hale gelirsiniz. Günlük hayatta yanlış anlayıp doğru yanıt vererek kaldığınız gülünç durumları atlattıktan sonra sorunlara yaklaşımınız değişir. Oluşan durumları hemen düzeltmek zorunda kaldığınızdan, çözüm konusunda yaratıcılığınız gelişir. Soruna üzülecek zaman yoktur. Bunun yerine durumu kurtarırsınız. Sonra da bir bakmışsınız ki hayatınızın her alanında çabuk ve yaratıcı çözümler üretiyorsunuz.
  • İşitme kaybının verdiği bilinç ile engellilik ya da toplumdaki farklılıklar konusunda daha duyarlı olursunuz. Bakış açınız genişler. Bunu doğru şekilde kanalize edebilirseniz, gönüllü çalışarak ya da diğer aktiviteler ile topluma faydalı olabilirsiniz.
Benden bu kadar...Peki siz ne düşünüyorsunuz? Sizce eklenecek ya da çıkarılacak noktalar var mı? 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder