31 Aralık 2015 Perşembe

Üç Bade

Fotoğraf: El yazısı ile Üç Bade yazılmış
31.12.2015
Büyük ailemizin bir yılbaşı geleneği vardır. Yılbaşını evde, annemin masasının etrafında yediğimiz keyifli yemekle kutlarız. Yemek yerken de sırayla herkes geçen yılın değerlendirmesini yaparak, yeni yıl için dileklerini sıralar. Bu konuşmaların ilkini 2006 yılına girerken yapmıştık. Dile kolay bu yıl tam 10. büyük soframız olacak kısmetse.

Genelde herkesin birinci isteği, masada oturanların eksilmemesi, misafirler, aileye girecek damat (çünkü üç kız kardeşiz) ya da bebek ile çoğalmasıdır. Şükür ki masamızda oturan kişiler eksilmedi. Büyüklerimiz hala başımızda, bizler de sağlıkla olduğumuz yerdeyiz işte.
Aynı şeyi ben burada da yapmak istedim. 2015’i değerlendirmek ve 2016 ile ilgili hayallerimi ve hedeflerimden bahsetmek istedim. Biliyorsunuz ki ben zaten her fırsatta niyet etmeyi ve dilek dilemeyi seven bir şahsım.

2015 gücenmesin ama toplumumuz için çok iyi hatırlanmayacak bir yıl oldu. Her tarafımız acı, savaş, ve ölüm doldu. Çok şeyi kaybettik. Kaybettiklerimizin en önemlisi ise umudumuz oldu. Biz 2015’te toplum olarak gerçekten çok mutsuz olduk. Bu sebeple 2015’in kara izlerini temizlemesini diliyorum 2016’dan. Bizlere umut vermesini diliyorum. Bizleri mutlu etmesini diliyorum. Çocukların acı çığlığını değil, mutluluk ve oyun çığlıklarını duymak istiyorum. İnsanların kendilerini güvende hissetmelerini diliyorum. İnsanlığa bomba, silah ve mermilerden uzak, huzurlu bir yıl diliyorum.

Bana gelecek olursak, genel gidişattan çok etkilendim. Umudumu kaybettiğim zamanlar oldu. Çok mutsuz olduğum da oldu. Yine de en sonunda olumlu düşünüp, sonucunun hayırlı olacağına inandım tüm bunların. Böyle düşünüp yarın için ne yapabilirim diye sordum kendime sürekli.

2015’in benim açımdan en güzel tarafı buraya yazmaya başlamamdı. Yazmaya başlayana kadar çok düşündüm. İçimde çok şey biriktiğini fark ettim. Yazarak daha sağlıklı, daha mutlu ve daha olgun biri olma yolunda adım atmaya başladım. Yazmak bana iyi geldi, hem de çok iyi geldi. Yaşadıklarım, onları yazacağım için bir anlam kazandı.

2016’da ise daha fazla okuyup, daha fazla yazmayı diliyorum. İçimi doldurup sonra da taşmayı diliyorum. Taşanları paylaşmayı diliyorum. Paylaştıklarımın gönülden gönüle akmasını diliyorum. Halk ozanı gibi anlatmışım meramımı şimdi; onlar gibi rüyamda üç bade içip, tanrı vergisi yeteneğime kavuşmayı diliyorum. 


Yeni yılın herkesin hayal ettiğinden çok daha güzel geçmesini diliyorum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder