2 Şubat 2016 Salı

Az ve Öz Duyup Çok Hissedenler Derneği

Fotoğraf betimleme: El yazısı ile "Az ama Öz Duyup Çok Hissedenler Derneği!"
yazılmış defter sayfasından bir kesit
Geçenlerde bankadaki işlerimi hallediyordum ki bizim kızlardan gelen Whatsapp mesajını gördüm. Blogumla ilgili bir şeylerden bahsediyorlardı. A. bana dedi ki ben bir sivil toplum kuruluşunda çalışmak istiyorum, hadi sen kur da çalışayım...Adı da “Az ve Öz Duyup Çok Hissedenler Derneği” olsun.

Bankanın ortasında kahkalarla gülmeye başladım. Gerçekten az duyuyorum ama iyi dinleyerek öz duymuş oluyorum, bir de tabi ki çok çok hissediyorum.

Arkadaşımın sözüne uyarak şimdi hemen bir dernek kuruyorum işte, üye olmak için gerekli özellikleri buraya yazıyorum:
  • Az ya çok belki de hiç duymayabilirsin, ama iyi bir dinleyici olmalısın
  • Duyarlı olmalısın
  • Fesatlıkla işin olmamalı
  • “İyi insan” olmalısın, bundan da utanmamalısın
  • “Garip” ya da “anormal” ya da “deli” olabilirsin, hatta bunlar iyi bile olabilir dernek için
  • Dalgacı olmak tercih sebebidir ama mutlaka sorumluluk sahibi olmalısın
  • Kafan çalışmalı mutlak
  • Diyecek sözün olmalı

Derneği kurup da tüzüğünü unutmak olur mu, tüzüğü de böyle yazıp huzurlarınızdan çekileyim:

İşbu dernek bir şekilde işitme ile ilgili yarası olanların gocunacağı bir dernektir. İşitme kaybından muzdaripler ya da onların sevenleri ya da onlardan etkilenenlerin toplanıp okey oynayacakları bir dernek olabilir. Kumara karşı olsak da bir çay ısmarlamasına kağıt oynanabilir. Bol bol sohbet edilebilir. Aynı soru elli bin defa sorulabilir. Yanıtı elbet herhangi bir tekrarda anlaşılacaktır. Soruların sıklığı ile cevapların yanlış anlaşılmasından derneğimiz sorumlu tutulamaz. Derneğe dışardan yiyecek içecek getirmek serbesttir ama dedikodu içeri giremez. Dernekte hep güzel şeyler konuşulur. Dertlerden dem vurulur amma daha ziyade çözümü üzerinde durulur. Yüzlerin ve gönüllerin şen olması mutlaktır. Dışarıdan kahkaların duyulması serbesttir. İçeriye girmek isteyenlerin kapıyı kuvvetlice çalmaları bir gerekliliktir. Kapı çalışını duyurabilen içeriye girmeye hak kazanır. Derneğin aidatı farkındalık ile ödenir. Gönül borcu daimdir, her kim ki işitme kaybıyla ilgili farkındalık kazanır ve kazandırır, işte o zaman borçlar kapanır...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder