20 Şubat 2016 Cumartesi

Hologram

Geçen hafta oğlumla güzel bir etkinlik yaptık. YouTube’daki akıllı telefonlar için hologram videolarını üç boyutlu hale getiren basit düzeneği evde yaptık. Sonra da şaşkınlıkla telefon ekranındaki videonun yükselip, dikleşip havada yer almasını, telefona dikey bir şekilde hareket etmesini seyrettik. Sanki videodaki görüntü hayat bulmuş, ayağa kalkmış, var olmuş gibiydi.

Geçen hafta olanlar bundan ibaret değildi tabi ki. Ankara’da yaşayanlar, Türkiye’de yaşayanlar bu topraklarda yaşamanın bedelini ödedi yine. Bu seferki patlamada 28 canımız gitti ama hepimizin canı yandı.Yine.

Patlamanın olduğu yer bir gün trafiğe kapalı kaldı. Sonra açıldı. Sabah akşam gece gündüz trafik oradan akmaya başladı. Yine. Aynı Ankara garının önünde aktığı gibi.

Biz şimdi Ankaralılar patlamaların olduğu yerlerden gidiyoruz- geliyoruz ve geri gidiyoruz. Kendi hayatlarımızda eskisi kadar mutlu olmasa da yaşıyoruz. Günlük alışkanlıklarımızı ve görevlerimizi gerçekleştiriyoruz. Hala nefes aldığımıza önce şükredip, sonra da şükrettiğimiz için vicdan azabı hissediyoruz yitip gidenlerden, sakat kalanlardan, sevdiklerinin acısı nefes almasını engelleyenlerden utanarak. Olan biten bundan ibaret buralarda.

Şöyle yukarılardan çok tepelerden baktığımızda karınca misali hayatlarımıza bizlerin de o hologram videolarından farkımız yok aslında. Eti, budu, canı, kanı olmayan birer görüntüyüz. Bir alet var onu görüntünün üzerine koyuyorlar ve var mış gibi oluyoruz, canlıymış gibi oluyoruz. Sanki görüntümüz hayat bulmuş gibi oluyoruz. O prizmaya yandan bakınca ne de güzel görünüyoruz.

Sonra bazı olaylar vuku buluyor işte. Görüntüyü üç boyutlu hale getiren alet aradan kalkıyor. Yok oluyoruz. Bir bakıyoruz ki izimiz yok, nefesimiz yok, sıcaklığımız yok, hiç bir şey yok. O kadar yokuz ki; yokluk bile yok.


Oğlumla etkinlik yapmaya çalışıyorum. Hayatlarımız normalmiş gibi yapıyorum. Oğlumun geleceği için endişelenmiyormuş gibi hayal kuruyorum. İçinde yaşadığımız oyun yokmuş gibi davranıyorum. Bir prizma yapıyorum elimle, video görüntüsünün üzerine koyuyorum. Aaa diyorum bak ne güzel hologram oldu, sanki gerçekmiş gibi diyorum...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder